Psycholog

Każdy psycholog przed rozpoczęciem praktyki zawodowej musi najpierw ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Sam termin psychologia wywodzi się bezpośrednio z języka greckiego i dosłownie oznacza "nauka o duszy". Psycholog bywa bardzo często i niesłusznie mylony z psychiatrą, choć w odróżnieniu od niego nie jest lekarzaem. Psycholog prowadzi terapię przede wszystkikm poprzez długie cykliczne rozmowy, dzięki którym pomaga Klientowi w samodzielnym dochodzeniu do radzenia sobie z jego problemami, a następnie w ich rozwiązywaniu. Psycholog w odróżnieniu od lekarza nie przepisuje leków i nie prowadzi farmakoterapii.

Psycholog dziecięcy

W wielu przypadkach bardzo potrzebny może okazać się także psycholog dziecięcy, czyli specjalista, który nie tylko potrafi rozpoznać problem, ale wie także jak rozmawiać z dzieckiem i do niego dotrzeć, a w efekcie pomóc w rozwiązaniu problemu. W przypadku dzieci w wieku szkolnym psycholog dziecięcy często ma do czynienia na przykład z dysleksją rozwojową, problemami z nauką, autyzmem lub ADHD. Obecnie coraz więcej dzieci jest narażonych na różne problemy mające swoje źródło w zagrożeniach cywilizacyjnych, co można zaobserwować także w mieście Inowrocław. Psycholog dziecięcy pomaga także starszym dzieciom i nastolatkom w rozwiązywaniu różnych problemów wieku dojrzewania.

Gabinet psychologiczny

Praca psychologa w ramach realizacji założeń terapii psychologicznej lub wsparcia psychologicznego często sprowadza się do przeprowadzania cyklicznych rozmów z klientami. Takie trudne rozmowy powinny być prowadzone w odpowiednich warunkach i takie własnie warunki powinien zapewniać każdy gabinet psychologiczny. Przede wszystkim każdy gabinet psychologiczny powinien zapewnić odpowiednie warunki do długich i trudnych rozmów. Pomoc psychologiczna wiąże się czesto z silnymi emocjami i uczuciem niepewności. Każdy psycholog stara się, aby jego gabinet był miejscem przyjaznym dla klienta i jednocześnie zapewniał mu poczucie komfortu w trakcie rozmowy.